تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - رفتارهاى جنایتکارانه مى‌تواند ریشه در ژنتیک و توارث داشته باشد
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران

تحقیقات جدید در آمریکا نشان مى‌دهد ارتکاب جرم  تا حدودی مساله‌اى ژنتیکی و ارثى است.

یک تحقیق جدید در مورد مردان و زنان جوانى که به فرزندخواندگى پذیرفته شده ‌بودند نشان داد گروهى که یکى از والدین حقیقى آنها سابقه کیفرى داشته چهار و نیم برابر بیشتر از گروه دیگر سروکارشان به پلیس کشیده شده ‌است.

به زعم محققان، این حقیقت که پدر و مادر حقیقى این گونه افراد بدون اینکه کمترین تاثیرى در تربیت آنها داشته باشند مى‌توانند این‌گونه بر رفتار آنها تاثیر بگذارند به وضوح نشان‌دهنده نقش ژنتیک است.

این تحقیق که توسط دانشگاه دولتى فلوریدا انجام شد نشان مى‌دهد، همان‌طور که یک مجرم مى‌تواند خلافکار تربیت شود، ممکن است مجرم هم به دنیا بیاید.

این یافته‌ها بر اساس یک تحقیق نسبتا بزرگ از میان بیش از 250 تن که در کودکى به فرزندخواندگى گرفته شده بودند انجام شد. ابتدا این افراد در نوجوانى و سپس 13 سال بعد مورد سوال قرار گرفتند.

نتیجه این تحقیق این بود که افرادى که پدر یا مادر واقعى آنها جرمى مرتکب شده، چهار و نیم برابر بیش از افرادى که والدینشان قانون‌مند بودند مرتکب خلاف شده‌اند.

تاثیرات ژنتیکى حتى تا این حد است که فرزندانى که پدر ومادر حقیقى آنها زمانى را در زندان سپرى کرده‌ بودند بیش از دیگران با خطر زندانى شدن یا رفتن به کانون‌هاى اصلاح و تربیت روبرو هستند.

ژن‌هایى وجود دارند که در رفتارهاى خشونت‌آمیز ضداجتماعى دخالت دارند مانند MAO-A که آنزیمى مى‌سازند که مواد شیمیایى درون مغز را که به پرخاشگرى مربوط هستند از کار مى‌اندازد.

پیش از این تاثیرات قوى همراهى انواع بدذات ژن MAO-A وسایر ژن‌هاى مشابه به تربیت‌هاى مشکل‌ساز ثابت شده‌ بود.

البته این تحقیق همچنین این احتمال را نشان مى‌دهد که این افراد براى حل این مشکل خود مى‌توانند بعدها در کلاس‌هایى با این هدف شرکت کنند.نوع مطلب : خبر، ژنتیک، 
برچسب ها :