تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - درمان نابینایی به کمک ژن های خزه دریایی
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران

 

درمان نابینایی به کمک ژن های خزه دریایی

 


دانشمندان بر این باورند که میتوانند سلول های آسیب دیده شبکیه چشم را با انواع مشابه شان در گیاه خزه عوض کنند.

این تکنیک روی موش های آزمایشی به خوبی کار کرده و  دانشمندان تا ۲ سال دیگر اولین آزمایش های این درمان را روی انسان انجام خواهند داد.

یک میلیون نفر فقط در انگلستان از مشکلات بینایی رنج می برند.این مشکلات به سبب آسیب دیدن یا بد عمل کردن بخش شبکیه چشم به وجود آمده اند.

شبکیه بخش اصلی در چشم است.جایی که سلول های عصبی ، نور را به سیگنال های الکتریکی و شیمیایی تبدیل کرده و به سمت مغز می فرستند.برای همین زمانی که شبکیه به درستی کار نکند ،دستگاه بینایی بی فایده خواهد بود.

 

اما چرا ژن های خزه برای این کار مناسب هستند؟

گیاه خزه باید نسبت به نور حساس باشد،تا بتواند نور خورشید را پیدا کرده و از آن برای غذاسازی (فتوسنتز) استفاده نماید.و حال سلول هایی که وظیفه این تعقیب نور را بر عهده دارند دانشمندان را امیدوار کرده اند که بتوانند با جایگزین کردن آنها با سلول های مشابه آسیب دیده در بخش شبکیه چشم ، درمانی برای نابینایی پیدا کنند.برای این کار تزریق ژن مذکور به شبکیه لازم خواهد بود.

موش های نابینایی که در این تحقیق مورد آزمایش قرار گرفته بودند بعد از این درمان مجددا قادر به دیدن نور شده بودند.و این تاثیر به نظر ثابت و همیشگی می آید

اما این سوال پیش می آید که این درمان تا کجا پیش خواهد رفت؟ آیا در صورت موفقیت آزمایش روی انسان ، افراد نابینا قادر به دیدن نور مجدد خواهند شد؟ دیدن نوشته های بزرگ چطور؟

 

منبع اصلی : تلگراف لندن

منبع فارسی : آی رایت

 نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :