تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - بازسازی شبكیه چشم با سلول‌های بنیادی
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران
پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : امیر بروغنی

موفقیت دانشمندان در بازسازی شبكیه چشم با سلول‌های بنیادی

 

 

در فاز آزمایشگاهی محقق شد : موفقیت دانشمندان در بازسازی شبكیه چشم با سلول‌های بنیادی

دانشمندان موسسه تحقیقات چشم شپنز برای اولین بار تواسته‌اند با استفاده از سلول‌های بنیادی شبه‌جنینی القاء شده، بخش‌های بزرگی از شبكیه چشم را احیا كرده و عملكرد بینایی چشم را تقویت كنند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نتایج تحقیقات این پژوهشگران كه در مجله پلوس وان منتشر شده، نوید بزرگی برای آینده درمان بیماری‌هایی مانند انحطاط ماكولا مرتبط با افزایش سن، پگمانته شبكیه، رتینوپاتی دیابتی وسایر بیماری‌های مرتبط با شبكیه است.

به گفته این محققان، با وجود اینكه محققان دیگر با موفقیت سلول‌های پوستی را به سلولهای بنیادی شبه‌جنینی القاء شده و در آخر به اعصاب شبكیه تبدیل كرده‌اند، این اولین بار است كه این درجه از بازسازی شبكیه و ترمیم عملكرد بینایی اتفاق افتاده است.

امروزه بیماری‌هایی مانند پگمانته شبكیه و انحطاط ماكولا مرتبط با افزایش سن، دلایل اصلی نابینایی نابینایی غیر قابل درمان در دنیای غرب هستند. در این بیماری‌ها سلول‌های شبكیه چشم كه به گیرنده نیز معروف هستند شروع به تحلیل كرده و به همراه آنها توانایی چشم برای جذب نور و انتقال این اطلاعات به مغغز از بین می‌رود.

هنگامی كه سلول‌های شبكیه از بین می‌روند، مانند سایر سلول‌های سیستم اعصاب مركزی از ظرفیت محدودی برای بازسازی درونی برخوردارند.

این دانشمندان در تحقیقات خود از پوست دم موش سرخ برای تولید سلول‌های بنیادی شبه‌جنینی القا شده برای كاشت در شبكیه چشم این حیوان كه مبتلا به انحطاط ماكولا بود، استفاده كردند.

به گفته این محققان، گام بعدی آنها انجام این آزمایش‌ها بر حیوانات بزرگتر مبتلا به انحطاط ماكولا و در نهایت بر روی انسان است.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :