تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - ژنی كه 50 سال قبل از بروز بیماری برای تخریب مغز دست به كار می‌شود!
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران


كشف جدید دانشمندان از نحوه عملكرد ژن تخریبگر آلزایمر:

ژنی كه 50 سال قبل از بروز بیماری برای تخریب مغز دست به كار می‌شود!

 

دانشمندان به تازگی موفق به كشف نحوه عملكرد ژن تخریبگر آلزایمر شدند. آن‌ها دریافتند كه این ژن از 50 سال قبل از بروز بیماری فعالیت خود را برای آسیب رساندن به مغز آغاز می‌كند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان می‌دانند که در رشد و بروز دیرهنگام بیماری آلزایمر یک عامل ژنتیکی قوی وجود دارد. در سال 1993، پژوهشگران ژنی با عنوان ApoE4 که تقریبا یک چهارم انسان‌ها حامل آن هستند را کشف کردند که خطر ابتلا به آلزایمر را تا سه برابر افزایش می‌دهد. در سال 2009، سه ژن خطرساز دیگر کشف شد که یکی از آن‌ها با نام کلاسترین (clusterin, or CLU)  خطر ابتلا به آلزایمر را تا 16 درصد دیگر بالا می‌برد.

اما تا کنون کسی نمی‌توانست توضیح دهد که ژن CLU در واقع چه کاری انجام می‌دهد. اکنون، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس(UCLA)  عملکرد این ژن را دریافته‌اند، توضیح آن‌ها تا حدی منفرد است. آن‌ها می‌گویند این ژن خطرساز از پنجاه سال، پیش از زمانی که افراد معمولا دچار آلزایمر می‌شوند، شروع به آسیب زدن به مغز می‌كند.

پاول تامسون، استاد عصب شناسی در UCLA، و همکارانش در شماره آنلاین جاری مجله نوروساینس گزارش می‌دهند که سی-الل(C-allele)  ژن CLU كه توسط بیش از 88 درصد سفیدپوستان حمل می‌شود، رشد میلین را دچار اختلال می‌كند. میلین قشر محافظی است که اطراف اکسون‌های سلول‌های عصبی مغز را می‌پوشاند، و اختلال در رشد آن مغز را در مقابل شروع بیماری آلزایمر در مراحل بعدی زندگی آسیب پذیر می‌سازد.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :