تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - تولید یك گونه باكتری جدید كه در طبیعت وجود ندارد
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران

DNA  هم هك شد!
تولید یك گونه باكتری جدید كه در طبیعت وجود ندارد
یك تیم بین‌المللی از محققان موفق به تولید یك باكتری با یك دی‌ان‌ای خاص شده‌اند كه در آن «تیمین» با عنصر اصلی مصنوعی 5-chlorouracil كه برای سایر موجودات سمی محسوب می‌شود، جایگزین شده ‌است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اطلاعات ژنتیكی تمام سلولهای زنده در دی‌ان‌ای ذخیره می‌شود كه از چهار باز آلی آدنین، سیتوزین، گوانین و تیمین تشكیل شده‌ است.

این پژوهش تجربی بر اساس یك فناوری منحصر به فرد انجام شد كه این دانشمندان را قادر به تحول هدایت‌شده موجودات در شرایط كاملا كنترل ‌شده می‌كند.

جمعیت بزرگ سلول‌های میكروبی برای دوره های طولانی‌مدت در حضور یك ماده شیمیایی سمی كه در این آزمایش ماده  5-chlorouracil بود، در سطوح پایین‌تر از كشندگی كشت شده و در نتیجه گونه‌های ژنتیكی قادر به تحمل تمركز بالاتر مواد سمی از میان آنها انتخاب می‌شوند.

در واكنش به حضور چنین گونه هایی در جمعیت سلولی، تمركز ماده شیمیایی سمی در محیط رشد افزایش یافته و بدین ترتیب نوع فشار انتخابی را حفظ می‌كند.

این فرآیند خودكار تحول طولانی مدت برای تطابق باكتری مهندسی ژنتیكی شده ای‌كولای كه قادر به تركیب باز نوکلئوتیدی طبیعی تیمین برای تداوم افزایش تمركز  5-chlorouracil نیست، اجرا شد.

پس از دستیابی به یك دوره كشت حدود 1000 بازمانده نسل گونه اصلی كه از 5-chlorouracil  به عنوان یك جانشین برای تیمین استفاده می‌كرد، تجزیه و تحلیل ژنوم متعاقب نشان داد كه جهش‌های فراوانی در دی‌ان‌ای باكتری تطبیقی اتفاق افتاده است.

همكاری این جهش ها برای انطباق سلولها به سوی پایه‌های هالوژنه، قرار است موضوع مطالعات بعدی باشد.

علاوه بر بهره مشهود این تغییر بنیانی در خواص شیمیایی سیست‌مهای زنده در تحقیقات پایه، این دانشمندان نتایج كار خود را همچنین برای زیست‌اخترشناسی كه شاخه‌ای از زیست مصنوعی است، قابل اهمیت خوانده‌اند.

این منطقه نوپای دنیای علوم با هدف تولید موجودات زنده‌ای كه در طبیعت وجود ندارند به وجود آمده تا از صفات متابولیک كه برای حالتهای جایگزین تولید انرژی و یا برای ساخت مواد شیمیایی با مواد شیمیایی با ارزش بهینه سازی شده‌اند، حمایت كند.

این پژوهش توسط محققانی از موسسه زیست شناسی دانشگاه آزاد برلین، موسسه آمریكایی هوریسكو و موسسات دیگر انجام شده ‌است.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :