تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - نخستین سگ « درخشان » دنیا متولد شد
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران
دوشنبه 10 مرداد 1390 :: نویسنده : امیر بروغنی

 

نخستین سگ « درخشان » دنیا متولد شد

 

دانشمندان کره جنوبی موفق شده اند با استفاده از تکنیک شبیه سازی (کلونینگ)، یک سگ فلورسنت (درخشان) تولید کنند که می تواند به شناسایی درمان هایی برای برخی بیماریهای انسانی مانند آلزایمر و پارکینسون کمک کند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دستاورد سه سال پس از پرورش گربه فلورسنت توسط دانشمندان آمریکایی به امید درمان برخی بیماری ها پیش آمد که با اصلاح دی ان ای در تاریکی می درخشید.
تاگون که در سال ۲۰۰۹ به دنیا آمده، پس از تزریق آنتی بیوتیک داکسی سایکلین در زیر نور ماورای بنفش به رنگ سبز می درخشد.
به گفته این محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه ملی سئول که این پژوهش دوساله را به پایان رسانده اند، قابلیت درخشش را می توان با افزودن دارویی به غذای سگ روشن و خاموش کرد.
به گفته این دانشمندان، تولید تاگون، افقهای جدید را به دنیای پزشکی خواهد گشود چرا که ژن تزریقی برای ایجاد درخشش در این سگ می تواند جایگزین ژن هایی باشد که بیماریهای مهلک انسانی را آغاز می کنند.
تاگون با استفاده از فناوری انتقال هسته سلول های کالبدی بوجود آمده که این تیم در سال ۲۰۰۵ برای تولید اولین سگ شبیه سازی شده جهان استفاده کردند.
به گفته این دانشمندان، از آنجایی که ۲۶۸ بیماری مشترک بین سگ و انسان وجود دارد، تولید سگ هایی که به طور مصنوعی این علائم را نشان می دهند می تواند در شیوه های درمانی برای بیماریهای انسان مورد استفاده قرار گیرد.
این پژوهش که در مجله «جنسیس» منتشر شده با هزینه ای در حدود سه میلیون دلار طی حدود چهار سال انجام شده است.
در سال ۲۰۰۸ دانشمندان آمریکایی اولین گربه درخشان جهان را تولید کردند. آنها دی ان ای این گربه شش ماهه را برای بررسی اینکه آیا یک ژن می تواند بدون ایجاد خطر در توالی ژنتیکی یک حیوان وارد شود، منطبق کردند.
این ژن که پروتئین فلورسنت سبز نام دارد، خود را در غشاء مخاطی ابراز کرده و باعث درخشیدن آن در قسمت لبها و گوشهای این حیوانات می شود.
از آنجایی که این ژن در کنار ژن سیبروز سیستیک قرار دارد، متخصصان می توانند به راحتی بیماری ها را شناسایی کنند.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :