تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - نخستین سلول مصنوعی با قا بلیت تكثیر با دی‌ان‌ای ساخته شد
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران

گامی مهم در حل بزرگترین معمای تكامل
نخستین سلول مصنوعی با قا بلیت تكثیر با دی‌ان‌ای ساخته شد 

حباب‌های سلولی شكل با قابلیت رشد و خودهمانندسازی برای اولین بار ساخته‌ شدند كه این موفقیت می‌تواند به حل بزرگترین معمای تكامل یعنی چگونگی تكثیر سلولهای اولیه كمك كند.

به گزارش ایسنا، تاداشی سوگا وارا ، از دانشگاه توكیو و تیم همراهش موفق شده‌اند این حباب‌های غول‌ پیكر سلول‌مانند موسوم به وزیکول را بسازند كه قادر به رشد و تقسیم به دو نمونه از خود با استفاده از دی‌ان‌ای هستند.

پیش از این محققان توانسته‌ بودند حبابهای سلولی بسازند؛ اما ساخت سلولی با توانایی انتقال اطلاعات در خود و استفاده از آن برای تكثیر مانند یك سلول طبیعی و دی‌ان‌ای آن بسیار مشكل بود.

این دانشمندان، حبابهای خود را از مولكولهای چربی در محلول ساختند كه به یكدیگر چسبیده و وزیکول پرآب می‌سازند.

آنها همچنین تكه‌های كوتاه دی‌ان‌ای را به همراه اجزای شیمیایی سازنده نسخه‌های دی‌ان‌ای در فرآیندی موسوم به واکنش زنجیره‌ای پلیمراز(PCR)  به آنها اضافه كردند.

در این مكانیزم هر تكه دی‌ان‌ای، باردار شده و مولكولهای بار مخالف را به خود جذب می‌كند كه در اطراف دی‌ان‌ای یك وزیكول را شكل می‌دهند.

این تیم سپس از مكانیزم نسخه‌برداری PCR استفاده كرده و به تولید نسخه‌های بیشتر از دی‌ان‌ای در داخل وزیكول پرداختند كه به دیواره‌ها می‌چسبند.

در مرحله بعدی مولكولهای چربی اضافه شد كه به وزیكول كه دی‌ان‌ای‌ها در غشای آن تعبیه شدند، چسبیدند. مولكولهای چربی اضافی اطراف دی‌ان‌ای جدید را احاطه كرده و یك وزیكول دختر را كه از مادر جدا شده بود، شكل دادند.

نتیجه این كار، شكل‌گیری یك نسخه همانند با سلول مادر با دی‌ان‌ای محتوی آنها بود.

سوگاوارا، شباهتهای زیادی بین سلول خود و یك سلول طبیعی اولیه مانند باكتری ای‌كولای قائل می‌شود. از جمله این كه سلول وی عاری از پروتئین بوده، اما مولكولهای ریز استفاده شده برای ساخت آنها به نظر دقیقا مانند پروتئین موجود در یك سلول كار می‌كنند.

 

نوع مطلب : خبر، DNA، 
برچسب ها :