تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - تولید خون آزمایشگاهی با سلولهای بنیادی!
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران

تولید خون آزمایشگاهی با سلولهای بنیادی!
نخستین تزریق خون مصنوعی به انسان با موفقیت انجام شدبا نخستین انتقال موفق خون كشت‌ شده در آزمایشگاه به انسان، خون مصنوعی یك گام دیگر به واقعیت نزدیك شد.

ایسنا : محققان دانشگاه پی‌یر و ماری كوری در پاریس در این پژوهش به استخراج سلول‌های بنیادی خون‌ساز از مغز استخوان یك داوطلب پرداخته و آنها را در آزمایشگاه برای تبدیل به سلول‌های خونی با تركیبی از عوامل رشد، پرورش دادند.

محققان برای ردیابی این سلول‌ها، آنها را نشانه دار كرده و 10 میلیارد از این سلول‌ها را كه برابر با دو میلی‌لیتر خون است به بدن فرد داوطلب تزریق كردند.

پس از پنج روز حدود 94 تا 100 درصد از سلولهای خونی به گردش در بدن ادامه داده و پس از 26 روز، 41 تا 63 درصد از آنها باقی ماندند كه یك نرخ بقای عادی برای سلولهای خونی طبیعی محسوب می‌شود.

این سلولها مانند سلول خونی عادی رفتار كرده و بطور موثری اكسیژن را در بدن منتقل می‌كنند.

به گفته محققان، این نتایج، خبر بزرگی برای مراقبت‌های بهداشتی بین‌المللی و نویددهنده یك منبع خون نامتناهی در دسترس است.

جهان با وجود افزایش اهداكنندگان خون به شدت به منابع خونی احتیاج دارد كه این نیاز در بخشهایی از جهان با نرخ‌های بالای عفونت اچ‌آی‌وی كه از اهداكنندگان سالم كمی برخوردارند، بسیار بیشتر است.

تلاش‌های دیگر برای ساخت خون مصنوعی به جای پرورش خون طبیعی با ابزار مصنوعی، بر تولید یك جایگزین خون مصنوعی متمركز بوده كه از این میان می‌توان به پژوهش «كریس كوپر» از دانشگاه «اسكس» انگلیس برای تولید یك جایگزین خون مبتنی بر هموگلوبین اشاره كرد.

جایگزین‌های خون مصنوعی می‌توانند راه‌حل مناسبی برای انتقال خون پس از بلایای طبیعی خصوصا در مناطق دورافتاده باشند. جایگزین‌های مصنوعی برخلاف خون تازه و سلول‌ساز طبیعی به سردسازی نیاز ندارد.

در حالی كه نتایج این پژوهش كه در مجله Blood منتشر شده، گام بزرگی رو به جلو محسوب می‌شود، اما هنوز تا تولید انبوه خون مصنوعی راه زیادی باقی مانده است.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :