تبلیغات
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران - آنزیم درمــــانی
 
اولین پایگاه تخصصی ژنتیک در ایران
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : محمدرضا غفاری

Adagen (پگاداماز گاوی) که برای درمان SCID استفاده شده، اولین کاربرد موفق یک آنزیم درمانی را برای یک بیماری ارثی ارائه میکند. آنزیم ADA  آدنوزین اضافی حاضر در گردش خون این بیماران را برش داده و سمیت سطوح افزایش یافته ی آدنوزین را برای سیستم ایمنی میکاهد. موفقیت درمان بستگی به تغییر ADA با PEG دارد. PEG نیمه عمر آنزیم را افزایش داده (معمولا کمتر از 30 دقیقه) و احتمال واکنش های ایمونولوژیک بعلت منشاء گاوی دارو را کاهش میدهد (برای مرور به PEGylation را مرور کنید).

بعنوان نکته ی حانبی، مطالعات Bax و دیگران نشان داد که فریب کامل ADA بومی در اریتروسیت های حامل نیز اساسا نیمه عمر آنزیم را بهبود میبخشد.

Ceredase (تزریق alglucerase) برای درمان بیماری Gaucher ، یک بیماری ذخیره ای لیزوزومی (LSD) اولین درمان آنزیمی جایگزین بود که در آن یک آنزیم خارجی بر قسمت صحیحش در بدن هدف گیری شد. تلاش برای جایگزینی گلوکوسربروزیداز گمشده در بیماران Gaucher توسط Brady و همکارانش شروع شد، با بکارگیری گلوکوسربروزیدازجنینی تغییر یافته (Ceredase) . تکنولوژی DNA نوترکیب درنتیجه به تولید موثرتر گلوکوسربروزیداز، Ceredase، اجازه داد (imiglucerase) ، که در 1994 (جدول 1) پذیرش شد. این موفقیت پزشکی و همچنین اقتصادی، راه را برای دیگر آنزیم درمانی ها هموار کرد، مخصوصا برای LSD های دیگر. یک LSD دیگر که توجه کمپانی های دارویی را جلب کرد بیماری Fabry بود، یک اختلال ذخیره چربی (گلیکولیپید) بعلت نقص در آلفا-گالاکتوزیداز. این بیماری در ابتدا سیستم عروق را تحت تاثیر گذاشته و باعث خطای کلیه ای، درد، و تیرگی قرنیه میشود. دو کمپانی در تلاش برای پذیرش FDA ( و انحصار تحت جایگاه دارویی orphan) هستند پس از داشتن مرحله یiii کامل شده ی آزمایشات کلینیکی . یک کمپانی یک آلفا-گالاکتوزیداز نوترکیب را که در سلولهای تخمدان همستر چینی بیان شده را دارد  بقیه همان آنزیم را که در سلولهای انسانی بیان شده است را دارند. یک محصول سوم آلفا-گالاکتوزیداز که در گیاهان بیان شده است، بعنوان یک داروی orphan توسط FDA در اوایل 2003 برگزیده شد.

درمانهای جایگزینی آنزیم برای حداقل سه اختلال ذخیره موکوپلی ساکارید (زیرگروهی از LSD) اکنون تحت بررسی است. یک آزمایش کلینیکی مرحله III از آلدورازیم (لارونیداز)، یک درمان جایگزینی آنزیم برای MPS I ، اخیرا کانل شد و منتظر پذیرش در آمریکا و اروپاست. این LSD توسط یک کمبود در آلفا-لیدورونیداز توصیف میشود. همچنین، یک آزمایش کلینیکی فاز II از آریپلاز ( N-استیل گالاکتوزآمین-4-سولفاتاز نوترکیب) ، یک درمان جایگزینی آنزیم برای سندروم  Maroteaux-Lamy (MPS VI) اخیرا بطور موفقی کامل شد. این درمان برای امنیت، تاثیر و نقاط پایانی بالقوه برای آزمایشات آخر بررسی شد. نهایتا، یک آزمایش کلینیکی فاز I/II برای یک درمان جایگزینی آنزیم برای بیماری هانتر (MPS II) ، یک LSD ناشی از نقصی در ایدورونات 2- سولفاتاز، در 2002 کامل شد. این داده ها یک کاهش وابسته به دوز رادر گلیکوزآمینوگلیکان دراری را نشان میدهد.  

بیماری Pompe یا نقص تیپ II ذخیره گلیکوژن (GSD II) ناشی از نقصی در آلفا-گلوکوزیداز  بوده و موضوع چندین مطالعه کلینیکیست. بیماری Pompe در ابتدا بر ماهیچه اثر میگذارد. تاکنون، نتایج اولیه منتشر شده با استفاده از آنزیمهای نوترکیب نویدبخش بنظر میرسد. دوزهای بالا برای درمان موفق این اختلال مخرب ضروری بوده و پاسخهای ایمنی میتوانند در برخی بیماران با درمان تداخل کنند. بیماری Pompe میتواند اولین اختلال ماهیچه ای باشد که با درمان جایگزینی آنزیم درمان شده است.

مترجم : محمـــدرضا غفاری

نوع مطلب : آنزیم ها، 
برچسب ها : آنزیم، آنزیم درمانی، درمان با آنزیم، آنزیم تراپی، Enzyme therapy،